Kirándulás a történelembe - Kőhalom vára | 2021

____


Cetatea Rupea

 A kőhalmi vár egyike azon váraknak, amelyeket sikerült megmenteni az utókor számára, 2011-2013 között volt felújítva.

A vár udvaráról nagyon szép kilátás nyílik a városra és a környező dombokra, autóút vezet fel a várhoz és tágas parkoló is tartozik hozza, így könnyed pihenő lehet az átutazók számára is.

Látogassuk hát meg ezt a csodás várat és merüljünk el kicsit a történelemben.



A kőhalmi vár története:

Amióta világ a világ és még két nap, Kőhalom legmagasabb dombján vár állott.

Itt állott a kun Repcaba vára, amely magyarra fordítva, kicsit se meglepő módon, kőhalmot jelent, itt állott a dák Ramidava vár, a római Rupes vára, és természetesen állt itt magyar királyi vár is. A szászok kedvéért meg kell említeni, hogy Kőhalom németül Reps, szászul pedig Räppes.

De úgy gondolom, hogy nem az a kérdés, hogy évezredekkel ezelőtt ki lehetett az, aki az első két követ egymásra helyezte és azt mondta, hogy na ebből vár lesz, hanem a nagy kérdés az, hogy 50-100 év múlva lesz-e még valaki, aki a várat megbecsüli, aki a várat rendben tartja és megmarad-e ez a csodás kilátás az unokáink számára is.

De kanyarodjunk egy kicsit vissza a történelemben azért…

A Kőhalmi vár első írásos említése 1324-ből maradt fenn számunkra, mint királyi vár. 1421-ben a törökök feldúlták, kirabolták. Ezután nem sok feljegyzést találunk a várral kapcsolatban, így csak
feltételezni tudjuk, hogy a 15.-16. században épültek ki a legfelső falai.

Katonai, stratégia jelentőséget nem láttak a várban, ezért átadták a városvezetésnek.

De ha nem kellett másoknak, kellett bizony a városlakóknak, akik mentsvárat láttak benne és tovább építették. Az 1620-as években a fellegvár felújították, köréje kialakították a középső vár felső udvarát. Majd szép sorra a Szalonnás torony és a Szolgák tornya, majd 1643-ban a középső kapu.

Az alsóvár kútja 1623-ban volt építve és 59 méter mély.

Igen, ha egy dombtetőre akarunk kutat ásni, akkor sokszor sokkal mélyebbre kell ásni. Kész csoda, hogy ez a kút azóta is fennmaradt.

Külön érdekessége volt a várnak, hogy 1613-ban sikerült egy ágyút is szerelni a vár védelmére. Valószínűleg a tűzereje nem túl sok védelmet adott pluszba, de annál nagyobb lehetett az eszmei ereje ennek az ágyúnak.

De azért volt egy-két csihi-puhi az évszázadok során.
Jöttek a törökök, elfoglalták, tőlük visszafoglalták, a császáriak 1691-1699 között felújították, 1704-ben II. Rákóczi Ferenc csapatai harc nélkül elfoglalták, majd nemsokára ők is elhagyták. Majd nem jöttek újabb vár foglalok és várelhagyók, így a vár lassan pusztulásnak indult. 1790-ben egy nagy vihar letépi a tetőszerkezetét is.

Talán meglepő lesz, amit mondok, de az 1960-as években a román állam részlegesen felújítja a várat. És ha már felújították, forgattak is egy filmet is a várban.

Viszont a szegénység is nagy úr, így a felújított vár faanyaga szép lassan tűzifaként szolgált az itt lakóknak, és a vár megint pusztulásnak indult.

És akkor így érünk vissza a jelenhez. A Európai Unió Regionális Operatív Programjához, amely 28 millió eurót adott a vár felújítására. És így alakult ki a vár jelenlegi arculata.

Most pedig rajtunk, kirándulókon a sor, hogy megtöltsük élettel, meglátogassuk, lefotózzuk, megmutassuk másoknak is. Szóval kalandra fel és irány Kőhalom! Meglátják, hogy megéri!



Egy kis videó a várról.




Zsuzsiii


You Might Also Like

0 Comments